A proforma számla egyfajta végleges ajánlat, előlegbekérő, melyet azzal a céllal küldünk el a vevő számára (mehet faxon, vagy e-mailben is!), hogy a vételárat, fizetési feltételeket és egyéb részleteket megismerve pénzügyileg teljesíthesse (részben vagy egészben) a megrendelést.
Adóügyi vonzata nincs, a pénzügyi teljesítésig semmilyen egyéb könyvelési kihatása sincs. Teljesítést követően - aznapi teljesítéssel - azonban, vagy az előleg vagy a végszámlát ki kell állítani a szállítónak!
SAP Business One-ban több lehetőség is adódik a proforma számla kiállítására:
Amennyiben egy teljes összegű előlegbekérésről van szó, akkor célszerű ajánlatként vagy rendelésként rögzíteni a rendszerbe, majd egy külön erre a célra elkészített nyomtatási formátummal kinyomtatni a felvett bizonylatot. (talán célszerűbb a rendelés, hisz nagy eséllyel egy letárgyalt, elfogadott ajánlatról van szó és már nem árt, ha a készleten is nyoma van a várható tranzakciónak /az ajánlat nem érinti a készletet/)
Amikor megtörténik a pénzügyi teljesítés csak egyszerűen elkészítjük a számlát a rögzített ajánlatból vagy rendelésből.
Másik lehetőséget akkor érdemes választani, ha nem teljes összeget kérjük be.
Ilyenkor az előleg bekérés funkciót használva állítjuk ki a proforma számlát (persze hívhatjuk rögtön előlegbekérőnek is...), majd miután a pénz megérkezik készítjük el az előlegszámlát, melyet a végszámlába - annak kiállításakor- beszámítunk.
Természetesen az előlegbekérőnek még nem, de az előlegszámlának már vannak adóvonzatai!
Frissítve!
A nagyfokú érdeklődés miatt további - videóval kiegészített - leírást készítettünk melyet a SAP Business One Infoportál Blogon publikáltunk: Proforma számla készítése.
Amennyiben érdeklődik további ügyviteli témák iránt, kapcsolódjon facebook közösségi oldalunkhoz és tájékozódjon, kérdezzen szakértő kollégáinktól!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése